ویژگی دامنه ir . و رابطه آن با سئو


ویژگی دامنه ir . و رابطه آن با سئو

ویژگی دامنه ir . و رابطه آن با سئو

ارسال شده در تاریخ : 16 تير، 1394 | توسط :

یکی از گام های مهم در طراحی سایت انتخاب دامنه مناسب است. ir. مخفف نام iran معرف نام کشورمان ایران است و پسوند ملّی است، جزو گروه دامنه هاي CCTLD مي باشد. دامنه ir. برای کشور ایران در نظر گرفته شده است و سایت هایی که مرتبط با ایران هستند، می توانند از این دامنه استفاده کنند. اگر شخصی خارج از یک کشور خاص بدون اینکه در آن کشور اقامت داشته باشد بخواهد از دامنه های ملی استفاده کند معمولا دچار مشکل می شود.

نکته اي که در مورد دامنه های ملی صادق است، این موضوع می باشد که قوانین مربوط به هر دامنه به صورت ملی تعریف می شود و تابع قوانین آن کشور خاص می باشد. معمولاً دانشگاه ها و مراكز و سازمان هاي دولتي دامنه هاي خود را با پسوند ir ثبت مي كنند، چرا كه نشان دهنده آن مركز در كشور ايران مي باشد. طبق قوانین بین المللی اگر یک دامنه com. را ثبت کنید و در موعد مقرر آن را تمدید نکنید و شخص دیگری آن را ثبت کند، نهایتا این دامنه متعلق به اولین نفری است که آن را ثبت کرده مگر آنکه آن را فروخته باشد و حق مالکیت دامنه حتی در صورتی که دامنه تمدید نشود، برای اولین شخص ثبت کننده محفوظ است، اما چنین قانونی برای دامنه های ir وجود ندارد حتي اگر شما یک دامنه با پسوند ir را ثبت کنید و پس از مدتی یک شخص حقوقی ادعای برند آن دامنه را داشته باشد مالكيت دامنه از شما سلب خواهد شد و به شخص حقوقی تعلق می گیرد، البته اين قانون تنها در ايران صدق ميكند.

از آنجايي كه این نوع دامنه ها توسط مرکز ثبت دامنه (مرکز تحقیقات فیزیک نظری (ايرنيك)) که در تهران واقع است، به ثبت نهايي می رسند، مالکیت اين دامنه ها در مقايسه با سایر پسوند های دامنه که توسط شرکت های بین المللی خارج از ایران به ثبت می رسد، قابل اعتماد تر است. ضمن اینکه دامنه ها با استناد به اطلاعات کامل شخص، شرکت، سازمان یا موسسه، در این مرکز بصورت دقیق بررسی و سپس به ثبت نهایی می رسد و احتمال آزاد بودن دامنه با نام دلخواه شما با پسوند آی آر نسبت به سایر پسوند های دامنه، بیشتر است. در مورد دامنه ها با پسوند ir نكته حائز اهميت آن پايين بودن قيمت آن نسبت به دامنه هاي ديگر مي باشد.

مهمترین تفاوت پسوند دامنه ها در سئو بر اساس نوع مخاطبی است که دارند. گوگل و سایر موتورهای جستجو همواره تلاش می کنند، بهترین پاسخ ممکن را به جستجوی کاربر ارائه دهند و به همین جهت یکی از معیارهای اساسی که دارند، انطباق خواسته کاربر با عبارتی است که جستجو کرده ، مطابق با منطقه زندگي او مي باشد.

یکی از راه های روشن سازي اين موضوع در نظر گرفتن شرایط مکانی است، به عنوان مثال اگرفردي در تهران به دنبال مركز خريد بگردد باید اطلاعات مراكز خريد نزدیک به محل خود را پیدا کند و فرد دیگری که در پاريس به دنبال مركز خريد است، می بایست اطلاعات متفاوتی که مرتبط به آن مکان می باشد را ببیند. موتور جستجوگر گوگل در ابزار web master tools خود این امکان را در اختیار مدیران سایت ها قرار داده تا بتوانند کشور مورد نظر خود را انتخاب کنند تا در نتایج گوگل برای مخاطبانی که در آن کشور جستجو می کنند، نسبت به سایر سایت ها بالاتر نمایش داده شود.

البته گوگل به صورت خودکار دامنه های ملی را بر اساس نتيجه جستجوي كاربر در همان کشور قرار می دهد و نیازی به تنظیمات این بخش برای دامنه های ملی نیست. البته مشكل دامنه ir تحریم بودن در تبلیغات گوگل است و اگر بخواهید از تبلیغات گوگل استفاده کنید، عملا بهتر است از دامنه با پسوند com استفاده شود، اما اگر برنامه ای برای استفاده از سیستم تبلیغات گوگل ندارید، دامنه های ir می تواند گزینه مناسبتری باشد. البته این شرایط تا زمانی برقرار خواهد بود که تحریم های ایران ادامه داشته باشد.

تماس با نارنج سیستم

هر سوالی داشتید با ما در میان بگذارید

لطفا نام را وارد کنید
لطفا یک ایمیل معتبر وارد کنید
پیام خود را وارد کنید
جمع دو عدد را صحیح وارد نکرده اید
چند لحظه صبر کنید